Home / Movies / Movie News / Oscar Results 2015 – Complete List of Winners

Oscar Results 2015 – Complete List of Winners

The 87th Academy Awards are ready to kick the night off with the film industry’s best and brightest.

Stay tuned with The Workprint for all the latest Oscar results!

COMPLETE LIST OF WINNERS

BEST PICTURE

“American Sniper”
“Birdman” – WINNER
“Boyhood”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Selma”
“The Theory of Everything”
“Whiplash”

BEST ACTOR

Steve Carrell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper”
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Michael Keaton, “Birdman”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything” – WINNER

BEST ACTRESS

Marion Cotillard, “Two Days, One Night”
Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Julianne Moore, “Still Alice” – WINNER
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Reese Witherspoon, “Wild”

BEST SUPPORTING ACTOR

Robert Duvall, “The Judge”
Edward Norton, “Birdman”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
J.K. Simmons, “Whiplash” – WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS

Patricia Arquette, “Boyhood” – WINNER
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Meryl Streep, “Into the Woods”

BEST DIRECTOR

Alejando G. Inarritu, “Birdman” – WINNER
Richard Linklater, “Boyhood”
Bennett Miller, “Foxcatcher”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Morton Tyldum, “The Imitation Game”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo, “Birdman” – WINNER
Richard Linklater, “Boyhood”
E. Max Frye and Dan Futterman, “Foxcatcher”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Dan Gilroy, “Nightcrawler”

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

Jason Hall, “American Sniper”
Graham Moore, “The Imitation Game” – WINNER
Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”
Anthony McCarten, “The Theory of Everything”
Damien Chazelle, “Whiplash”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“Leviathan,” Russia
“Tangerines,” Estonia
“Wild Tales,” Argentina
“Ida,” Poland – WINNER
“Timbuktu,” Mauritania

BEST ANIMATED FEATURED FILM

“Big Hero 6” – WINNER
“The Boxtrolls”
“How to Train Your Dragon 2”
“Song of the Sea”
“The Tale of the Princess Kaguya”

BEST CINEMATOGRAPHY

Emmanuel Lubezki, “Birdman” – WINNER
Robert Yeoman, “The Grand Budapest Hotel”
Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski, “Ida”
Dick Pope, “Mr. Turner”
Roger Deakins, “Unbroken”

BEST FILM EDITING

Joel Cox and Gary D. Roach, “American Sniper”
Sandra Adair, “Boyhood”
Barney Pilling, “The Grand Budapest Hotel”
William Goldenberg, “The Imitation Game”
Tom Cross, “Whiplash” – WINNER

BEST SOUND EDITING

Richard King, “Interstellar”
Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro, “Unbroken”
Brent Burge and Jason Canovas, “The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
Alan Robert Murray and Bub Asman, “American Sniper” – WINNER
Martin Hernandez and Aaron Glascock, “Birdman”

BEST SOUND MIXING

Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten, “Interstellar”
Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley, “Whiplash” – WINNER
Jon Taylor, Frank A. Montano and Thomas Varga, “Birdman”
John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin, “American Sniper”
Jon Taylor, Frank A. Montano and David Lee, “Unbroken”

BEST PRODUCTION DESIGN

Dennis Gassner (Production Design) and Anna Pinnock (Set Decoration), “Into the Woods”
Adam Stockhausen (Production Design) and Anna Pinnock (Set Decoration), “The Grand Budapest Hotel” – WINNER
Nathan Crowley (Production Design) and Gary Fettis (Set Decoration),”Interstellar”
Maria Djurkovic (Production Design) and Tatiana Macdonald (Set Decoration), “The Imitation Game”
Suzie Davies (Production Design) and Charlotte Watts (Set Decoration),”Mr. Turner”

BEST COSTUME DESIGN

Milena Canonero, “The Grand Budapest Hotel” – WINNER
Mark Bridges, “Inherent Vice”
Colleen Atwood, “Into the Woods”
Anna B. Sheppard and Jane Clive, “Maleficient”
Jacqueline Durran, “Mr. Turner”

BEST ORIGINAL SCORE

Hans Zimmer, “Interstellar”
Alexandre Desplat, “The Imitation Game”
Johann Johannsson, “The Theory of Everything”
Alexandre Desplat, “The Grand Budapest Hotel” – WINNER
Gary Yershon, “Mr Turner”

BEST ORIGINAL SONG

“Glory” by Common and John Legend, “Selma” –WINNER
“Lost Stars” by Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley and NickSouthwood, “Begin Again”
“Everything Is Awesome” by Shawn Patterson, “The LEGO Movie”
“I’m Not Gonna Miss You,” by Glen Campbell, “Glenn Campbell: I’ll Be Me”
“Grateful,” “Beyond the lights”

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

“Foxcatcher”
“The Grand Budapest Hotel” – WINNER
“Guardians of the Galaxy”

BEST VISUAL EFFECTS

Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher, “Interstellar” – WINNER
Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist, “Dawn of the Planet of the Apes”
Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould, “Guardians of the Galaxy”
Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick, “Captain America: Winter Soldier”
Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer, “X-Men: Days of Future Past”

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

“Crisis Hotline: Veterans Press 1” – WINNER
“Joanna”
“Our Curse”
“White Earth”
“The Reaper”

BEST DOCUMENTARY FEATURE

“Citizenfour” – WINNER
“Last Days in Vietnam”
“Virunga”
“The Salt of the Earth”
“Finding Vivian Maier”

BEST SHORT FILM, LIVE ACTION

“Boogaloo and Graham”
“Aya”
“Butterlamp”
“Parvenah”
“The Phone Call” – WINNER

BEST SHORT FILM, ANIMATED

“Feast” – WINNER
“The Bigger Picture”
“A Single Life”
“The Dam Keeper”
“Me and My Moulton”

About Bilal Mian

Bilal is the Editor-in-Chief of The Workprint. Follow him on Twitter @Bilal_Mian.

Check Also

NXT Takeover: Respect: B-A-Y-L-E-Y V-S. S-A-S-H-A B-A-N-K-S

Date: October 7, 2015 Location: Full Sail University, Winter Park, Florida Commentators: Byron Saxton, Corey …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *